امام سجاد می فرمایند: نگاه مهرآمیز مؤمن به چهره برادر مؤمنش و محبّت به او عبادت است.
صفحه اصلی آيت‌الله سيدهادي خسروشاهي كه بود؟

.:: آيت‌الله سيدهادي خسروشاهي كه بود؟ ::.

تاريخ خبر : 1397/9/27
آيت‌الله سيدهادي خسروشاهي كه بود؟ آيت‌الله سيدهادي خسروشاهي فرزند آيت‌الله سيدباقر خسروشاهي به سال 1286 در خسروشهر از توابع آذرشهر و در كنار بخش ميلان و اسكو ديده به جهان گشود. دروس اوليه را در محضر علماي تبريز به پايان برد؛ زماني در مشهد مقدس رضوي تحصيلات خود را پي‌گرفت؛ سپس عازم نجف‌اشرف شد و بر درس حضرات آيات عظام: ميرزامحمدحسين غروي نائيني، حاج ميرزا محمدحسين اصفهاني مشهور به كمپاني، آقا ضياء عراقي، سيدمحسن حكيم و... حاضر شد و مدارج عالي حوزوي را كسب نمود. سپس به تبريز و اندكي بعد به تهران آمد تا به وظايف معنوي و سياسي خود ادامه دهد. در دوران خفقان رژيم پهلوي در برابر حكومت ايستادگي نمود. پس از پيروزي انقلاب اسلامي به‌عنوان نماينده خبرگان رهبري از سوي مردم تهران انتخاب شد و با تأسيس كميته‌هاي انقلاب اسلامي در اين نهاد انقلابي فعاليت نمود و با تأسيس بنياد مسكن دوراني مسئوليت آن را عهده‌دار بود. ايشان در اواخر دهه شصت به رحمت حق پيوست. هيأت مجاهدين اسلام: از جمله فعاليت‌هاي آيت‌الله خسروشاهي تشكيل هيأتي به نام مجاهدين اسلام بود. اين هيأت آذربايجاني‌هاي مقيم مركز بود و شعباتي در شيراز و تبريز داشت و به جهت فعاليت‌هاي ديني و تا حدي سياسي آن، شديد‌اً تحت كنترل ساواك بود. تا آنجا كه ساواك در 7/10/1344 اعلام مي‌دارد: «اخيراً سيدهادي خسروشاهي رهبر هيئت سيار تبريز (مجاهدين اسلام) با تلاش، مدرسه حاج شيخ عبدالحسين جنب مسجد متشكل از آذربايجاني‌ها در بازار پاچنار را بدست گرفته و عده‌اي از طلاب را جمع نموده و در اين مدرسه تدريس مي‌كند.» راه‌اندازي مدرسه شيخ عبدالحسين1 كه از اولين مدارس علميه تهران است. پس از آغاز دهه چهل به مديريت ايشان اداره مي‌شد. موقعيت ايشان در تهران و ارتباط گسترده با حضرات آيات و حجج‌اسلام : شهيد بهشتي، موسوي اردبيلي، سيدعبدالمجيد ايرواني، سيد علي غيوري، شهيد محلاتي، شهيد مطهري، هاشمي رفسنجاني، شهيد مفتح، جلالي خميني، مهدوي كني... و جلسات مشترك با آنان بر حساسيت ساواك مي‌افزود. از سوي ديگر به هنگام انتشار اعلاميه‌ها ـ به مناسبت‌هاي گوناگون از آغاز نهضت امام تا پيروزي ـ امضاي ايشان در كنار امضاي ديگر عالمان مبارز بود. ارتباط با امام خميني، نامه امام به ايشان2 اعلاميه علماي تهران به مناسبت قتل‌عام مردم در محرم 1399 ق. اعلاميه سالگرد 15 خرداد 1342ـ تلاش و كوشش براي آزادي حجةالاسلام سيدعبدالعلي تقوي شيرازي كه در زندان كميته مشترك بود، تا آن‌جا كه سفري به قم مي‌نمايد و از مراجع درخواست كمك‌ مي‌كندتلاش براي شكستن محاصره منزل حضرت امام در عراق اول مهر 1357 و اعلام آمادگي براي سفر و تلاش براي مرجعيت حضرت امام پس از فوت آيت‌الله سيدمحسن حكيم، اعلاميه 15 شعبان و تحريم جشن ميلاد امام زمان (ع)7 از جمله فعاليت‌هاي ايشان به شمار مي‌رود. اعلاميه با همراهي علماي تهران در دفاع از امام خميني عليه رژيم بعث عراق،8 نامه در مورد شهادت شهداي 17 شهريور تهران،9 نامة علماي تهران و پيام امام در 29/4/1357، جريان تحريم جشن‌هاي 15 شعبان10 ، اعتراض به مقاله روزنامه اطلاعات كه عليه امام خميني نوشته شده بود همراه با علماي تهران ـ قم11، نامة علماي تهران به امام خميني در 22/8/44 و موضع‌گيري قاطع روحانيون تهران12 تشكيل جلسه شوراي مركزي روحانيت مبارز تهران كه ساواك تمامي افراد را از طرفداران امام خميني معرفي مي‌كند،13 از ديگر اقدامات عملي و انقلابي آن مرحوم به شمار مي‌رود. معاونت پژوهش حوزه علمیه شیخ عبدالحسین تهرانی
آيت‌الله سيدهادي خسروشاهي كه بود؟
آيت‌الله سيدهادي خسروشاهي فرزند آيت‌الله سيدباقر خسروشاهي به سال 1286 در خسروشهر از توابع آذرشهر و در كنار بخش ميلان و اسكو ديده به جهان گشود. دروس اوليه را در محضر علماي تبريز به پايان برد؛ زماني در مشهد مقدس رضوي تحصيلات خود را پي‌گرفت؛
سپس عازم نجف‌اشرف شد و بر درس حضرات آيات عظام: ميرزامحمدحسين غروي نائيني، حاج ميرزا محمدحسين اصفهاني مشهور به كمپاني، آقا ضياء عراقي، سيدمحسن حكيم و... حاضر شد و مدارج عالي حوزوي را كسب نمود. سپس به تبريز و اندكي بعد به تهران آمد تا به وظايف معنوي و سياسي خود ادامه دهد. در دوران خفقان رژيم پهلوي در برابر حكومت ايستادگي نمود. پس از پيروزي انقلاب اسلامي به‌عنوان نماينده خبرگان رهبري از سوي مردم تهران انتخاب شد و با تأسيس كميته‌هاي انقلاب اسلامي در اين نهاد انقلابي فعاليت نمود و با تأسيس بنياد مسكن دوراني مسئوليت آن را عهده‌دار بود. ايشان در اواخر دهه شصت به رحمت حق پيوست.
هيأت مجاهدين اسلام:
از جمله فعاليت‌هاي آيت‌الله خسروشاهي تشكيل هيأتي به نام مجاهدين اسلام بود. اين هيأت آذربايجاني‌هاي مقيم مركز بود و شعباتي در شيراز و تبريز داشت و به جهت فعاليت‌هاي ديني و تا حدي سياسي آن، شديد‌اً تحت كنترل ساواك بود. تا آنجا كه ساواك در 7/10/1344 اعلام مي‌دارد: «اخيراً سيدهادي خسروشاهي رهبر هيئت سيار تبريز (مجاهدين اسلام) با تلاش، مدرسه حاج شيخ عبدالحسين جنب مسجد متشكل از آذربايجاني‌ها در بازار پاچنار را بدست گرفته و عده‌اي از طلاب را جمع نموده و در اين مدرسه تدريس مي‌كند.» راه‌اندازي مدرسه شيخ عبدالحسين1 كه از اولين مدارس علميه تهران است. پس از آغاز دهه چهل به مديريت ايشان اداره مي‌شد.
موقعيت ايشان در تهران و ارتباط گسترده با حضرات آيات و حجج‌اسلام : شهيد بهشتي، موسوي اردبيلي، سيدعبدالمجيد ايرواني، سيد علي غيوري، شهيد محلاتي، شهيد مطهري، هاشمي رفسنجاني، شهيد مفتح، جلالي خميني، مهدوي كني... و جلسات مشترك با آنان بر حساسيت ساواك مي‌افزود.
از سوي ديگر به هنگام انتشار اعلاميه‌ها ـ به مناسبت‌هاي گوناگون از آغاز نهضت امام تا پيروزي ـ امضاي ايشان در كنار امضاي ديگر عالمان مبارز بود.
ارتباط با امام خميني، نامه امام به ايشان2 اعلاميه علماي تهران به مناسبت قتل‌عام مردم در محرم 1399 ق. اعلاميه سالگرد 15 خرداد 1342ـ تلاش و كوشش براي آزادي حجةالاسلام سيدعبدالعلي تقوي شيرازي كه در زندان كميته مشترك بود، تا آن‌جا كه سفري به قم مي‌نمايد و از مراجع درخواست كمك‌ مي‌كندتلاش براي شكستن محاصره منزل حضرت امام در عراق اول مهر 1357 و اعلام آمادگي براي سفر و تلاش براي مرجعيت حضرت امام پس از فوت آيت‌الله سيدمحسن حكيم، اعلاميه 15 شعبان و تحريم جشن ميلاد امام زمان (ع)7 از جمله فعاليت‌هاي ايشان به شمار مي‌رود.
اعلاميه با همراهي علماي تهران در دفاع از امام خميني عليه رژيم بعث عراق،8 نامه در مورد شهادت شهداي 17 شهريور تهران،9 نامة علماي تهران و پيام امام در 29/4/1357، جريان تحريم جشن‌هاي 15 شعبان10 ، اعتراض به مقاله روزنامه اطلاعات كه عليه امام خميني نوشته شده بود همراه با علماي تهران ـ قم11، نامة علماي تهران به امام خميني در 22/8/44 و موضع‌گيري قاطع روحانيون تهران12 تشكيل جلسه شوراي مركزي روحانيت مبارز تهران كه ساواك تمامي افراد را از طرفداران امام خميني معرفي مي‌كند،13 از ديگر اقدامات عملي و انقلابي آن مرحوم به شمار مي‌رود.
معاونت پژوهش حوزه علمیه شیخ عبدالحسین تهرانی